Na Korsiku se vydáváme z CK Kudrna, s kterou jsme byli spokojeni z loňkých toulek po Norsku. Rozhodujeme se pro silniční kola, což se ukazuje být (až na jeden cca 10km úsek) dobrou volbou. Poměrně malý ostrov (délka 200km) nazývaný taky "hora v moři" je protkán stovkami km vesměs úzkých silniček a naše cyklistické srdce plesá. Akce probíhá násedovně: průvodce nám na včerním brífinku rozdá mapu na další den, řekne v kterém kempu budeme spát, doporučí nějaké trasy a co by stálo zato vidět, no a ráno po snídani si každý jak chce vyjede a večeře pak musí být v dalším kempu. I když jsou zdejší pláže úžasné a hlavně velmi málo obsazené, tak na nich vydržíme ležet tak nanejvýš 30min a mnohem více času trávíme v sedle.
Trasy si volíme po opuštěných silničkách více do vnitrozemí, což znamená, že furt stoupáme či klesáme ... a to máme rádi. V hospůdkách po cestě to semtam proložíme nějakým pivkem (pozn. místní pivo Pierta je výborné, ale drahé jak čert - 0,25l cca 3,5euro). Partička se na tomto zájezdu sešla opět skvělá a tak večery trávíme společnou konzumací a tlacháním. V plánu je samozřejmě se někdy na tento krásný ostrov vrátit, tetokráte však před letní sezónou, kdy je prý celá Korsika v květu a je ještě úžasnější.
Trocha geografie
Ostrov Korsika má rozlohu 8.720 km a je čtvrtým největším ostrovem Středomoří po Sicílii, Sardinii a Kypru. Svým tvarem připomíná za»atou pěst se vztyčeným palcem. Ostrov je dlouhý 183 km a široký 83 km, což přibližně odpovídá vzdálenostem ostrova od evropské pevniny. Od Francie je vzdálen 180 km, od Itálie 80 km. Na jihu ostrova, u městečka Bonifacio, odděluje 12 km široký pruh moře Korsiku od jejího sesterského ostrova, od ostrova Sardinie. Korsiku najdete mezi 41. a 43. rovnoběžkou, tedy na stejné zeměpisné šířce jako jsou Pyreneje a střední část Apeninského poloostrova.
Korsika je nejhornatější ostrov Středomoří s průměrnou nadmořskou výškou 576 m (Sicílie 441 m, Sardinie 344 m). Proto bývá často nazývána jako Pohoří v moři nebo jako Hora v moři. Nejvyšší horou ostrova je vrchol Monte Cinto, který je vysoký 2.706 m a nejdete ho jen 25 km od západního pobřeží. Na Korsice však najdete dalších 20 vrcholů, které přesahují nadmořskou výšku 2.000 m. Nejznámějšími z nich jsou Paglia Orba (2.525 m), Monte Rotondo (2.622 m), Monte d´Oro (2.389 m), Monte Renoso (2.352 m), Monte Padro (2.393 m) nebo Monte Incudine (2.136 m) v pohoří Bavella, kde můžete dosud vidět stopy zalednění. Proto je ostrov vyhledáván nejen milovníky slunce, ale i vyznavači vysokohorské turistiky či horolezectví.
Hlavní horský řetězec má tvar obráceného písmene S a protíná ostrov ze severozápadu na jihovýchod. Hřbet tohoto velkého horského řetězce pomyslně rozděluje Korsiku nejenom na dvě části, ale také na dva odlišné regiony, kde každý z nich má rozdílné kulturní tradice a životní styl. Jeden se jmenuje ve francouzštině au-dela des monts, korsicky Pumonti (předhoří) a druhý en-deça des monts, korsicky Cismonte (záhoří) bráno směrem k Itálii. Do tohoto horského řetězce se dá dostat čtyřmi průsmyky, které jsou však v zimním období pokryty sněhem a jsou takřka neprůjezdné. Nejsevernější z nich je Col de Vergio (1.477 m), dále na jih se nacházejí Col de Vizzavona (1.163 m), Col de Verde (1.289 m) a Col de Bavella (1.218 m).
Popis akce z www.kudrna.cz
Před přídí se do mlžného hávu halí nebetyčné hory, vzduchem prosyceným mořskou solí náhle zavane příjemná vůně - vůně makchijí, tymiánu, sluncem prohřátých strání, tak typická pro tento ostrov. Připlouváme na Korsiku. Horské silničky se stovkami serpentin nás povedou vysoko přes horské hřebeny, soutěskami a kaňony, po březích divokých říček a nekonečnými sjezdy zase zpět k tyrkysovému moři. Divokou scenérii doplní ještě starobylé vísky s důmyslným systémem uzounkých uliček. Téměř každý den si budeme vychutnávat večerní pohodu na některé z proslulých korsických pláží. Slovy lze tento přírodní ráj popsat těžko. Musíte to zažít!!
9 nocí v kempech u moře!
1. - 2. Rakouskem a Itálií na trajekt. Čeká nás čtyřhodinová plavba přes Středozemní moře do Bastie. Naše první etapa vede na pomyslný „vztyčený prst“ ostrova CAP CORSE až do jeho nejsevernějšího cípu – přístavního městečka ROGLIANA.
3. - 4. Na kolech pojedeme vysoko nad útesy západního pobřeží Cap Corse k městu St. Florent. Romantické balvany omývané mořem, opevněné CALVI a typická městečka zdobící úbočí hor.
5. - 6. Silničkou proplétající se pobřežními útesy, desítky metrů nad hřmícím vlnobitím, dorazíme do PORTA (UNESCO). Jako v oživlém obrazu Salvátora Dalího si budeme připadat v bizarním skalním městě LES CALANCHES a při túře k vyhlídkovému Capo d´Orto (1.294 m). Busem do PORTICCIA, koupání a odpočinek na parádních „karibských“ plážích.
7. - 8. Napoleonovo AJACCIO a západ slunce nad Krvavými ostrovy. Návštěva prehistorického muzea ve FILITOSE a koupání u PROPRIANA s večerní prohlídkou přístavu.
9. - 10. Cestou k horskému jezeru L’ OSPEDALE vysoko v horách navštívíme „meku Vendety„ nejkorsičtější město ostrova SARTENE. Vyjedeme do sedla BAVELLA a sestoupáme k vodopádu PISCCIA D´GOLLO.
11. Závěrečný fantastický sjezd do Porto-Vecchio na východním pobřeží. Třešničkou na dortu bude plavba vyhlídkovou lodí k bělostným útesům, na jejichž samotném okraji se rozkládá městečko BONIFACIO.
12. - 13. Před naloděním na tajekt si ještě prohlédneme přístavní město BASTIA, pak přeplujeme do LIVORNA a busem domů.
Popis skutečně absolvované trasy (abychom nezapomněli kudy jet až se sem vrátíme a kde se vyhnout kopcům ;-)
3.9. připlutí do Bastie - po pobřeží Cap Corse – Erbalunga – Porticciolo – kolečko ve vnitrozemí směr Piazza – Porticciolo – Marine de Luri – 40km
4.9. Marine de Luri – Meria – Macinaggio – opuštění D80 a jízda přes vesničky Rogliano – zpět na D80 do Ersa – odbočka na nejsevernější cíp Corsiky – zpět do Ersa – Pino – pak vystoupání na silničku vedoucí o cca 200m nad D80 - krásnou silničkou bez aut do Canari – napojení zpět na D80 – Nonza – St. Florent – 105km
5.9. St. Florent – Lozari , pěkná pláž – podél řeky Regino – St. Reparat – Pigna – pod krásným St. Antoniem – Cateri – Col de Salvi – dlouhý sjez přes Montegrosso – Calvi – 93km
6.9.Calvi – po pobřeží po 81D – le Fango – cca 10km stoupání na Col de Parmarella – Col de la Croix – cca 10 km silnice vedoucí útesy – Porto (UNESCO) – 79km (71km)
7.9. Porto – 10km stoupání skalním „městem“ Les Calanche (UNESCO) – Piana – Cargese – Sagone – delší stoupání na Col de Bastiano – odbočka z D81 na Afa (vyhnutí se frekventované silnici kolem Ajaccia) – Zalla – Botaccina – Bastelicaccia – Porticcio – pěkná pláž d´Agosta – Agnarello – 105km (101km)
večer busem do Ajaccia – západ slunce nad Krvavými ostrovy , de la Parata
8.9. Agnarello – 10km stoupání do Pietrosella – Col de Gradello – po D55 dlouhý sjezd ke krásné pláži Ruppione (beachvol. kurt) – Agnarello – 42km
9.9. Agnarello – Pietrosella – Col de Bellevalle – Col de Bastiano – dlouhý sjezd Bisinao , Cognocoli, Calzola – Sollacaro – Filitosa – pěkná pláž Olmeto – Propiano 79km (71km)
10.9. Propiano – stoupání do někorsičtějšího města Sarténe – dlouhý sjez po D69 na D268 – Janovský most – odbočka na D69, do konce dne už vesměs jen stoupání – Loreto – Cargiaca – zkratkou přes Zérubia – Serra – Quenza – Zonza – pěkný kemp v lese kemp cca 3km za Zonzou po D368 – 73km (67km)
11.9. přiblížení busem po D368 nedaleko jezera Ospedale – pěší výlet k vodopádu Piscia di Gallo – busem zpět do kempu
kemp – Zonza – stoupání na Col de Bavella – cca 11km prudký sjezd ke kaskádám Polischellu (plavky a boty do vody sebou) – zpět 11km grapa na Col de Bavella – kemp Zonza 49km (43km)
12.9. kemp Zonza – jezero Ospedale – super sjezd do Palavesa (před Porto Vecchio) – Muratello – Pietralonga – Figari – krásné město na skalách Bonifacio – po silnici směr Bastie cca 5km, kemp bazénem, skluzavkou, vířivkou – 84km (80km)
FOTOGALERIE>>