šelaPrvní letošní dovolenou trávíme v Čechách. Bereme to hezky od západu. Nejprve Karlovy Vary, kde se účastním MČR v teréním duatlonu, pak přejíždíme do Česko – Saského Švýcarska, kde děláme jak pěší tak cyklo výlet. Nejdelší dobu pak trávíme v malé vesničce Jitrava nedaleko Liberce. Zde jsme ubytování na místní faře. Našel jsem to na netu, no nekupte to za 70kč na noc ;-) V Jizerských horách jsme ještě nebikovali a tak hned první den jdeme na to. Vyrážíme z Mníšku, z Oldřichova v Hájích začínáme stoupat do jizerských kopců. Na to, že je květen je pěkná kosa a navíc začíná pršet. Po pár km stoupání jsou z dešťových kapek sněhové vločky. Hrajeme si na tvrďáky a stoupáme dál. Sněhu na silnici je už k 15cm a projet se jim dá jen s max. úsilím. Přijíždíme k rozcestníku, jehož název „Bílá kuchyně“ nás rozesmává. To je bohužel na nějakou dobu náš poslední smích. Promočení a zmrzlí točíme zpět a je před námi „odměna“ x-km sjezd. Netřeba říkat, že při sjezdu se zima znásobuje, prostě po chvilce jsme na kost a zažíváme kosu jako snad nikdy předtím. S necitlivými prsty se blbě brzdí, zuby drkotají ... prostě hnus, hnus, hnus. Následující den proto ordinujeme relax v libereckém aquaparku, tobogány, sauna, pohoda. Další den opět sedáme na biky. Po předchozích zkušenostech víme, že nemá cenu jet do vyšších poloh, proto se rozhodujeme udělat akci Tour de rozhledny (
MAPA). Auto necháváme v Bedřichově. Počasí je opět na nic, chvíli prší slabě, chvíli silněji semtam poletují vločky sněhu. Objíždíme pět rozhleden. Škoda, že dvě z nich (Prosečský hřeben, Liberecká výšina) jsou v dezolátním stavu a veřejnosti nepřístupné. Další den pobytu děláme pěší výlet na dominantu Liberce Ještěd.
Bohužel naše fotky rozhleden akce se někde vytratili, proto jsou tu jen nějaké nalezené na netu (stejně ale v tom počasí nebyly nic extra).
Královka
Kamenná rozhledna nad Bedřichovem a Janovem. Původní dřevěná výhlídka byla postavena v roce 1888, ale o necelých dvacet let byla zničena vichřicí. Rok poté ji nahradila věž kamenná, ke které přibyl ještě horský dům. Získáte odtud jeden z nejhezčích pohledů na Jizerské hory.
Slovanka
Rozhledna Slovanka na stejnojmenném vrchu (820 m n.m.) v Jizerských horách je nejstarší železnou rozhlednou v České republice. Je vysoká 14 metrů. Slovanka byla postavena již v roce 1887, v roce 1999 proběhla rekonstrukce a následovalo zapsání na seznam kulturních památek. Dnes je rozhledna zdarma přístupná veřejnosti a poskytuje výhled (zčásti omezený vzrostlými stromy) na celé Jizerské hory, Krkonoše i směrem na Ještědský hřeben a Český ráj.
Bramberk
Bramberk je 21 metrů vysoká rozhledna z tvrdé žuly. Již v roce 1889 zde německý horský spolek nechal vybudovat rozhlednu dřevěnou, ke které o tři roky později přistavěli horskou chatu, která tu stojí dodnes. V roce 1912 zde nechali vybudovat rozhlednu kamennou, která společně s horskou chatou slouží turistům dodnes.
Prosečský hřeben
Původně stávala na Prosečském hřebenu jednoduchá 6 m vysoká rozhledna z roku 1892, kterou o dva roky později strhl silný vítr. Věž sice byla ještě obnovena, ovšem v létě roku 1901 ji zcela zničil zásah blesku. Na konci května 1908 ji nahradila nová, 12 m vysoká rozhledna, které se stal osudnou opět větrný poryv dne 21.8.1921. Návrhu na novou rozhlednu se ujal Robert Hemmrich, byla to jeho pátá a poslední jizerskohorská rozhledna. Pro její stavbu byly tentokrát použity masivní žulové kvádry a třicetimetrová věž byla dokončena po čtyřech měsících stavby, přesně 21.8.1932. V blízkosti rozhledny byla vybudovaná horská chata. Dne 3.7.2003 bohužel chata vyhořela a rozhledna není přístupná veřejnosti.
Liberecká výšina
Neobvyklá stavba nad městem Liberec vznikla v letech 1900 – 1901 a nechal ji postavit továrník Heinrich Liebig. Projekt na rozhlednu a výletní restauraci zpracoval architekt Josef Smitz. Objekt byl nejprve nazván „Hohenhabsburg“, po roce 1918 „Liebigwarte“ a jeho dnešní název Liberecká výšina je z roku 1945. Rozhledna s restaurací byla otevřena 1. září 1901. Budova rozhledny a restaurace je velmi zajímavá, připomíná středověký hrad. K výstavbě byly použity kamenné kvádry. Postupem času však stavba chátrala. V 60. letech prošla přestavbou a při ní bylo zbouráno hrázdění a poničeny některé další cenné detaily. V 70. letech 20. století se v areálu pořádaly diskotéky a o několik let později byl objekt pro špatný stav uzavřen. V současné době je rozhledna uzavřena, v roce 2007 byla zahájena její rekonstrukce.
Ještěd
Ještěd nejvyšší hora Ještědského hřbetu (1012 m.n.m.). Odedávna je považován za jednu z hlavních dominant severních Čech a za symbol města Liberec, rozprostírajícího se pod ním.
V roce 1737 byl poprvé na vrcholovém skalisku vztyčen kříž, první z řady křížů na Ještědu. Již roku 1847 byl na vrcholu této hory postaven domek, který sloužil jako občerstvovací stanice. Roku 1868 byl domek nahrazen kamennou chatou, vedle které v roce 1876 vyrostla 5 m vysoká vyhlídková věž. Ta však musela být záhy stržena. Stále větší nápor návštěvníků vedl k vybudování nové mohutné kamenné budovy s 23 metry vysokou věží, uzpůsobenou jako rozhledna. Slavnostní otevření této nové dominanty Ještědu se konalo 13. ledna 1907. Tato jedinečná stavba s bohatou historií bohužel ukončila svůj provoz tragicky, požárem 31. 1. 1963. Již po dvou letech byla zahájena stavba nové moderní budovy s věží vysokou 90 m podle návrhu architekta Karla Hubáčka. V roce 1969 za ní získal mimořádně prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.